niedziela, 29 maja 2016

Polowanie - Jacek Paprocki


Opowiadanie Jacka Paprockiego “Patchwork” zdobyło III wyróżnienie w konkursie “Otwartym tekstem” i opublikowane zostało w specjalnym numerze nieistniejącego już niestety pisma “Chimera”. Było to moje pierwsze spotkanie z autorem, a tekst wywarł na mnie wielkie wrażenie. Do tego stopnia, że dobrze zapamiętałem nazwisko Paprocki, i gdy tylko w zapowiedziach wydawnictwa Zysk i S-ka pojawiła się zapowiedź debiutu autora, postanowiłem sięgnąć po “Polowanie”. Byłem pewien, że jeśli będzie choć w połowie tak dobre jak “Patchwork” nie pożałuję chwil spędzonych na lekturze.

“Polowanie” to kryminał, którego akcja umiejscowiona jest nad polskim morzem. Bohaterem jest koszaliński policjant Wiktor Sawicki. Poukładane dotychczas życie rozwodnika, wypełnione pracą, graniem w knajpie po godzinach, nabiera tempa gdy w okolicy zaczyna grasować seryjny morderca. Giną kolejni ludzie, prasa coraz bardziej naciska na policję, przełożeni na Sawickiego, tymczasem morderca wydaje się nieuchwytny. Nie zostawia żadnych śladów, prócz wiadomości adresowanych do prowadzącego śledztwo, kolejnych numerów, którymi oznacza ciała swoich ofiar. Kim jest zabójca? Co łączy ofiary? Czy Sawicki wygra tę chorą grę zanim skończy się śmiertelna wyliczanka?


Jacek Paprocki napisał dobry kryminał. Mocny, wciągający i trzymający w napięciu. Powieść napisana jest sprawnie i czyta się ją bardzo przyjemnie, a każdy kolejny rozdział podsyca tylko naszą ciekawość. Plusem powieści są interesujący bohaterowie, zarówno główni jak i poboczni. Poznajemy historie tych osób, przeszłość i wydarzenia, które ukształtowały ich takimi jakimi są teraz. Przez “Polowanie” przewija się wiele osób, tworzących barwne małomiasteczkowe społeczeństwo. Zbiorowość tak różną a współistniejącą ze sobą doskonale. No może nie licząc seryjnego mordercy...

Jacek Paprocki to znana postać w świecie muzycznym. Był współzałożycielem zespołu “Mr. Zoob” i skomponował wiele jego piosenek, w tym przebój “Mój jest ten kawałek podłogi”. Jak widać z literaturą też radzi sobie dobrze. Pozostaje tylko trzymać kciuki by pisał dalej, a z każdą kolejną pozycją podwyższał sobie poprzeczkę a czytelnikom serwował jeszcze lepszą powieść. Tylko zamieszczona na skrzydełku notka autora wzbudziła moje lekkie zadziwienie. Napisano w niej, że autor urodzony jest w 1975 roku, więc zespół założyć musiałby w wieku ośmiu lat. Domyślam się, że to tylko czeski błąd w notce i Jacek Paprocki urodził się w 1957 roku. Wtedy wszysko się zgadza.
Artur Kuchta

Tytuł: Polowanie
Autor: Jacek Paprocki
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 400

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz