poniedziałek, 4 lipca 2016

Pod podłogą – Michał Pstrucha

Łukasz nie pamięta, kim jest. Wszystko, co wydarzyło się przed jego siedemnastym rokiem życia, spowija mgła. Od czasu do czasu nawiedzają go koszmary z przeszłości. Jego smutną i monotonną egzystencję przerywa pozostawienie przez poszukiwanego przez policję mordercę samochodu na podjeździe domu Łukasza. Od tej chwili nic nie będzie już jak dawnej. Wokół głównego bohatera zaczną ginąć ludzie, policja będzie deptać mu po pietach, a przeszłość powoli odkryje swoje tajemnice…

Debiutancki thriller psychologiczny pochodzącego z Łodzi Michała Pstruchy rozpoczyna się niemrawo. Jednak wraz z kolejnymi przeczytanymi stronicami postrzeganie książki Pod podłogą zmienia się. Akcja zaczyna być bardziej wartka, a odkrywane przez autora sekrety coraz bardziej frapują. Autorowi zgrabnie udało się ukryć rozwiązanie zagadki przed czytelnikami, choć co bardziej wprawieni odbiorcy zaczną domyślać się rozwiązania po mniej więcej dwóch trzecich tekstu. Nie sprawi to jednak, że porzucą dalszą lekturę.


Akcja Pod podłogą osadzona jest w mieście dobrze znanym autorowi, co wzmaga poczucie realizmu powieści. Autor dobrze portretuje życie miasta, a zwłaszcza lepszych podmiejskich dzielnic. Opisy relacji pomiędzy sąsiadami willowego osiedla pokazują wszelkie wady i zalety życia w małej społeczności, zwłaszcza jeśli jest się trochę innym niż podpowiada społeczna wyobraźnia.

Główny bohater Pod podłogą wzbudza umiarkowaną sympatię, a kiedy odsłoni sięjego przeszłość, czytelnikiem targać będą bardziej ambiwalentne odczucia. Z zainteresowaniem obserwujemy, jak Łukasz miota się, próbując zrozumieć rozgrywające się wokół niego wydarzenia. Największą sympatię wzbudza towarzysząca mu Kasia, która pomaga mu odnaleźć własną tożsamość, sama wiele przy tym ryzykując. Postacie drugoplanowe czasem intrygują, czasem odpychają, wszystkie jednak odgrywają ważną rolę w zaplanowanej przez autora intrydze.

Autor stara się budować atmosferę opowieści, skupiając się psychologicznych dramatach postaci. Nie brak jednak w Pod podłogą fragmentów pełnych akcji, czy okrucieństwa. Autor nie stroni od momentami dość drastycznych opisów zbrodni. Jak się jednak okaże ma to swoje uzasadnienie.

Michał Pstrucha napisał niezłą debiutancką powieść, która nie powinna zawieść oczekującego dobrej rozrywki czytelnika. Pod podłogą to przyzwoita powieść gatunkowa, która może dostarczyć sporo przyjemności w wakacyjne wieczory.

Wojciech Lewandowski


Autor: Michał Pstrucha
Tytuł: Pod podłogą
Wydawnictwo: Oficynka
Liczba stron: 468
Rok wydania: 2015
Oprawa miękka
ISBN: 978-83-64307-51-5


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza