Okiem na Horror

Okiem na Horror

niedziela, 12 marca 2017

Andrzej Kuchta - Dom w środku lasu.

Andrzej Kuchta, autor książki „Dom w środku lasu” przyznaje, że pomysł na książkę narodził się, gdy sam napotkał na zrujnowany pałac, w sąsiedztwie którego, znajdował się prawie nierozpoznawalny, dawny wiejski cmentarz.

Na taki też dom napotyka bohater jego książki – Marek, który przyjeżdża do wsi Kutowo, by w niej na nowo rozpocząć swoje życie. To w tej niewielkiej miejscowości miał swoje losy w ruinie poskładać w całość, jednak dom, który kupił - nie okazał się być wcale w lepszym stanie niż połamane wnętrze bohatera. Pałac w środku lasu podczas zakupu był w stanie gotowym do zamieszkania, jednak po przyjeździe do Kutowa ukazał mu się obraz nędzy i rozpaczy. Wszystko wskazuje na to, że ktoś sukcesywnie niszczy budynek, który był jego własnością. Markowi udało się zatrzymać w sąsiedztwie u kobiety imieniem Marzena. Ta oprócz tymczasowego dachu nad głową, zaoferowała mu pomoc przy odbudowie domu, a także złapaniu sprawców wszelkich zniszczeń, jakim dom uległ.

Marek od niej, a także od napotkanych mieszkańców wioski dowiaduje się wielu ciekawostek na temat  przeszłości Kutowa, a co za tym idzie historii domu w środku lasu i jego niezwykłej, wręcz niespotykanej nigdzie architektury. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że stał się właścicielem budynku unikatowego, skrywającego wiele tajemnic. Nie pozostało mu nic innego jak walczyć o tę posiadłość. Rozwiązaniem do zagadki zniszczeń zdają się być odgłosy kłucia i burzenia, które Marek z sąsiedniego domu słyszy co noc. Ale czy ostatecznie rozwiązanie tej sprawy przyniesie jego nowemu właścicielowi spokój? Szybko okazuje się, że tajemniczy dom w środku lasu skrywa w sobie znacznie, znacznie więcej.

Andrzej Kuchta w swojej debiutanckiej powieści wydanej własnym sumptem zaprasza do Domu w środku lasu, który jak przystało na stare posiadłości z bogatą historią, musi posiadać nierozwiązana tajemnicę pełną grozy. Las, w którym łatwo się zgubić, daleko odległość od innych domostw, ale za to bliska z chrześcijańską świątynią, dom, który pamięta czasy II wojny światowej i osoby, które pragną, by zniknął on z powierzchni ziemi. Do tego wszystkiego dochodzą zapomniani, sumeryjscy bogowie, którzy jak się okazuje – nadal mają swoich wyznawców. Co te wszystkie elementy mają ze sobą wspólnego? Jak łączą się ze zrujnowanym pałacem?

Autor przedstawia czytelnikowi naprawdę interesująca historię, mieszającą w sobie wiele wątków i tajemnic. Serwuje także obrazowe opisy, nietuzinkowe postaci, nieprzewidywalne zwroty akcji i aurę grozy. Szczerze mówiąc jestem też pod wrażeniem samego wydania: dobry język literacki, korekta tekstu, spójność fabuły, świetna okładka, a to w przypadku książek wydanych własnym sumptem nie zawsze się zdarza.

Co prawda zabrakło mi trochę w tej książce większego dreszczyku emocji, mocniejszych zgrzytów i uderzeń, gdyż czasem miałam wrażenie, że fabuła płynie zbyt lekko. Niektóre wątki mogły zostać bardziej zarysowane i podkreślone, ale są to niewielkie zarzuty w całościowej ocenie tej powieści.


Andrzej Kuchta napisał książkę, która w szczególności przypadnie do gustu fanom takich horrorów jak: „Dom na Wyrębach” Stefana Dardy, „Gałęziste” Artura Urbanowicza, czy „On” Łukasza Henela. Także w „Domie w środku lasu” znaleźć można ten specyficzny, mistyczny klimat i fabułę toczącą się gdzieś w odległych, polskich wioskach. Czy warto? Jak najbardziej! Sami przekonajcie się, co znajdziecie w zapomnianym domu w środku lasu...


Magdalena Wardęcka

2 komentarze:

  1. Gdzie kupić tą książkę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej (bo najtaniej) przez Allegro!

      Usuń