Okiem na Horror

Okiem na Horror

czwartek, 10 grudnia 2015

Wojciech Chmielarz - WAMPIR.

Wojciech Chmielarz WAMPIR

Wojciech Chmielarz zadebiutował w 2012 roku powieścią „Podpalacz”. Jego powieść w tym roku została nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru, w kategorii: Najlepszy kryminał. Nagrodę otrzymał za ostatnią część cyklu o Jakubie Mortce – „Przejęcie”. Warto wspomnieć, że to już dla autora kolejna nominacja do tej prestiżowej nagrody literackiej.
Najnowsza książka – „Wampir” – nie jest jednak kontynuacją serii o policjancie, znanym z poprzednich trzech powieści. To zupełnie nowy cykl. Tym razem Wojciech Chmielarz zabiera nas do Gliwic, gdzie z dachu jednego z wieżowców skacze młody mężczyzna.

Mateusz nie miał powodu, żeby pragnąć śmierci. Był zwykłym dwudziestolatkiem. Studiował socjologię, ale planował przenieść się na informatykę. Chciał podróżować, zwiedzać świat. Pewnej majowej nocy wszedł na dach wieżowca i skoczył. Nie zostawił listu. Nikt niczego nie widział. Prokuratura uznała, że to samobójstwo.
Wynajęty przez matkę krnąbrny prywatny detektyw Dawid Wolski rozpoczyna śledztwo i wchodzi w zaskakująco bezwzględny świat nastolatków. Sprawa komplikuje się coraz bardziej, kiedy tajemnice gliwickich zaułków zaczynają splatać się z wirtualną rzeczywistością. Jakie sekrety skrywał Mateusz? Dlaczego niektórzy członkowie jego rodziny najwyraźniej woleliby ukręcić łeb śledztwu? I najważniejsze − czy zawsze warto znać prawdę?
Dawid Wolski, główny bohater, nie wzbudził mojej sympatii. To szemrany prywatny detektyw, amator alkoholu i trawki. Na dodatek jest uwikłany w romans z żoną swojego klienta, a kobieta, która jest z nim w ciąży, jest mu całkowicie obojętna. Jednak jest to postać bardzo ciekawa, która kojarzy mi się z komisarzem Kielakiem z serialu braci Miłoszewskich „Prokurator”.
Życie głównego bohatera to straszny bałagan, zarówno w domu, jak i w stosunkach z rodziną. Siostra wciąż krytykuje Wolskiego za jego postępowanie wobec ciężarnej dziewczyny, a surowy ojciec nigdy w niego nie wierzył, co dość często i dosadnie daje mu do zrozumienia. To jednak ojciec, były adwokat, dziś chorujący na raka starszy człowiek, za pośrednictwem dawnego kolegi załatwia synowi sprawę rozwiązania śmierci Mateusza. Relacje pomiędzy ojcem i synem są trudne. Duży wpływ na to ma sprawa sprzed lat, w której ojciec Wolskiego bronił zabójcę jego koleżanki ze szkoły. Mówiąc w skrócie − Dawid nie ma lekko.

Detektyw bardzo szybko dociera do znajomych młodego mężczyzny i poznaje jego środowisko. Okazuje się, że Mateusz wcale nie był nieśmiałym i spokojnym człowiekiem, za jakiego uważała go najbliższa rodzina. Lista jego wad wydłuża się z chwili na chwilę, a Wolski z każdym nowym faktem poznaje jego prawdziwe oblicze. Śledztwo komplikuje fakt, że ze sprawą śmierci studenta związane może być także zaginięcie Alicji Kowalczyk, nastolatki, która wyszła z domu pół roku temu i nigdy do niego nie wróciła.
Dawid Wolski, pomimo swoich cech charakteru i braku etyki zawodowej, idealnie rozwiązuje kolejne punkty śledztwa. Wykreowany przez autora na zimnego drania jest jednak świetnym fachowcem i zna się na robocie, jaką ma do wykonania. To właśnie dzięki komuś takiemu jak on śledztwo może zostać rozwiązane.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tle całej kryminalnej historii autor wspaniale pokazuje ogromny problem społeczny naszych czasów. Mamy okazję zobaczyć życie młodych ludzi, którzy pozbawieni planów na przyszłość spędzają czas na piciu alkoholu, zażywaniu narkotyków i wędrówkach po imprezach. Chmielarz odkrywa przed nami bardzo drażliwy świat prostytucji wśród młodych dziewcząt i problemy z falą hejtu wśród użytkowników portali społecznościowych. Autor pokazuje także, jak niewiele rodzice wiedzą o swoich dzieciach, jak mało czasu i uwagi im poświęcają, szamocąc się pomiędzy codziennymi obowiązkami.
Znacie to?


„Wampir” jest ostrym kryminałem społecznym i co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Mocno osadzony w realiach codziennego życia, stawia przed nami pytania, na które sami musimy sobie odpowiedzieć. Czasami wystarczy tylko rozejrzeć się wokół, by dostrzec, jak blisko czai się niebezpieczeństwo, jak mało wiemy i jak kompletnie nie mamy czasu dla swoich najbliższych.

Zakończenie książki jest zaskakujące. Nie jest tak oczywiste, jak byśmy się mogli tego spodziewać.


„Wampir” zapoczątkował serię kryminałów z nowym, ciekawym bohaterem, dynamiczną akcją i interesującą fabułą. Mam nadzieję, że to dopiero przedsmak naszych przygód z Dawidem Wolskim.
Zapraszam do obejrzenia Trailera powieści.
Polecam.
Beata Sokołowska


Wojciech Chmielarz
"Wampir"
Wydawnictwo Czarne 2015
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz