wtorek, 16 sierpnia 2016

Krótka instrukcja obsługi psa – Krzysztof M. Kaźmierczak


Rozwiązaniem sprawy zabójstwa młodego dziennikarza nikt nie wydaje się zainteresowany. Kolejne działania podejmowane w tej sprawie nie przynoszą skutku, a ciała ofiary nie udaje się odnaleźć. Sprawą zainteresowanych jest jedynie kilka osób: dziennikarz – kolega zamordowanego, prywatny detektyw po przejściach, jego nie-do-końca-była żona oraz ksiądz, którego obciążają grzechy poprzedniego ustroju. Czy uda się rozwikłać zagadkę zabójstwa? Dlaczego młody człowiek musiał zginąć?

Krótka instrukcja obsługi psa to literacki debiut dziennikarza Krzysztofa M. Kaźmierczaka. Czytając powieść, można wyczuć w niej reporterski pazur. Czytelnik obcuje z fikcją, jednak może mieć poczucie mocnego osadzenia tejże w prozaicznej rzeczywistości. Cała intryga opisana jest z dziennikarskim zacięciem, bez zbędnych dygresji, bez poruszania zbyt wielu wątków pobocznych. Dla jednych może to być zaleta, jednak w kilku miejscach przydałoby się szerzej zarysować kontekst.


Bohaterowie Kaźmierczaka wydają się ludźmi z krwi i kości. Autor pokazuje ich dylematy i wątpliwości bez taryfy ulgowej. Wybory, których dokonują, choć często moralnie naganne, jawią się wiarygodnymi. Losy ich wszystkich są naznaczone smutkiem, ale zarazem poszukują oni szczęścia, jak choćby Joachim, były policjant pracujący jako detektyw, dla którego śledztwo staje się okazją do pojednania z byłą żoną. Niektórzy są nikczemni, inni wierni swoim wartościom, a jeszcze inni próbują naprawiać swoje błędy. Ich losy nie pozostawiają czytelnika obojętnym.

Krótką instrukcję obsługi psa można potraktować jako komentarz do rzeczywistości Polski doby transformacji ustrojowej, w której elementy starego systemu mieszają się z nowym. Czas przeobrażeń, jawi się jako moment, w którym mogą pojawić się anomalie, zniekształcające porządek społeczny. Z jednej strony są nieuniknione, a z drugiej, co sugeruje wymowa powieści, trzeba je usuwać i ograniczać ich skutki.

Krótka instrukcja obsługi psa to powieść uzależniająca. Opowieść wciąga, a chęć poznania rozwiązania zagadki sprawia, że trudno się od niej oderwać. Autorowi udało się znaleźć złoty środek pomiędzy dziennikarską pasją, a konwencją powieści kryminalnej.

Literacki debiut Krzysztofa M. Kaźmierczaka to powieść, którą warto przeczytać. Krótka instrukcja obsługi psa zmusza do refleksji, a zarazem zapewnia dobrą rozrywkę wielbicielom powieści kryminalnych.

Wojciech Lewandowski


Autor: Krzysztof M. Kaźmierczak
Tytuł: Krótka historia obsługi psa
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Liczba stron: 293
Rok wydania: 2016
Oprawa miękka
ISBN: 978-83-7785-876-9


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz