Okiem na Horror

Okiem na Horror

środa, 20 września 2017

Bezsenne Środy - TOP 5 potworów Stephena Kinga21 września to data wyjątkowa dla wszystkich miłośników tradycyjnej grozy w starym, dobrym stylu – to urodziny Króla Horroru, czyli Stephena Kinga. W tym roku obchodzimy 70-tą rocznicę i z narastającym napięciem wyczekujemy jesiennych premier spod jego pióra – powieści „Śpiące Królewny”, którą napisał razem z synem Owenem Kingiem, oraz opowiadania „Pudełko z guzikami Gwendy” razem z Richardem Chizmarem. W nowym roku nadchodzi „The Outsider”, a to oznacza, że my, fani prozy Stephena Kinga, nie możemy czuć się zawiedzeni.
Aby uczcić ten wyjątkowy dzień (w końcu 70-te urodziny to poważna sprawa), w ramach hip hip hurra urodzinowego w Bezsenną Środę, przygotowaliśmy dla Was:

TOP 5 POTWORÓW STEPHENA KINGA


RANDALL FLAGG
Gdzie? Seria „Mroczna Wieża”, Bastion, „Oczy Smoka”, opowiadania „Serca Atlantydów”, „Dzieci Kukurydzy”, podobno „Pudełko z guzikami Gwendy”.
Kim jest? Przybiera wiele imion i równie wiele twarzy. Zwany m.in. Człowiekiem w Czerni, Tym, Który Chodzi Między Łanami, Tułaczem, ma jedno pierwotne imię, to, pod którym się urodził – Walter o'Dim lub  Walter Paddick.
To uosobienie wszelkiego zła, to ciemność wcielona, archetyp tego wszystkiego co najgorsze i najokrutniejsze. Nieśmiertelny, niepokonany, o demonicznej, czarnoksięskiej naturze oraz duszy, która nigdy nie zazna ukojenia.
TAŃCZĄCY KLAUN PENNYWISE
Gdzie? Powieść „To” z 1986 roku.
Kim jest? Co prawda TO przybiera zazwyczaj postać mrocznego klauna, jednak za białą maską, za ostrymi jak brzytwa zębami i kostiumem ukrywa się złowieszcza istota, demon, którego historia sięga milionów lat wstecz. Przybył z ciemności kosmosu, by żerować na Ziemi. Nie ma konkretnej formy, nie ma konkretnego wyglądu, może stać się kimkolwiek chce – jest ideą zła.
Poluje w kanałach i pożywia się niewinnymi dziećmi, bo łatwiej jest je skusić i obłaskawić, łatwiej przestraszyć, a ludzkie mięso przerażonego dziecka podobno smakuje mu najlepiej.ANNIE WILKES
Gdzie? Powieść „Misery” z 1987 roku.
Kim jest? Annie z zawodu jest pielęgniarką, jednak opieka nad bezsilnymi jednostkami ewidentnie nie była jej powołaniem. Pod jej „opieką”, w tajemniczych okolicznościach, zmarło kilka noworodków. Z braku dowodów, Annie nigdy nie odpowiedziała za swoje czyny. Po latach, mieszka samotnie w górach i zaczytuje się w melodramatycznej serii o Misery.
Dawniej zwana Smoczycą, dzisiaj jest Największą Fanką, największą fanką twórczości Paula Sheldona oczywiście. Psychopatką, z możliwym rozszczepieniem osobowości, która nie cofnie się przed niczym, by gościć swojego ukochanego pisarza. To fanka ostateczna, reprezentująca totalne ludzkie zło, gotowa zrobić wszystko, by dokarmiać swoją chorą manię.KURT BARLOW
Gdzie? Powieść „Miasteczko Salem” z 1975 roku, seria „Mroczna Wieża”.
Kim jest? Wampir wielki i przedwieczny. Ten, który jest tak starożytny, tak mityczny, że narodził się tysiące lat przed pojawieniem się chrześcijaństwa. To istota pradawna, która potrafi czekać w uśpieniu przez dziesięciolecia. Sieje terror, strach i zniszczenie, a tym razem za cel uznała małe miasteczko Jeruzalem w stanie Maine.CHRISTINE
Gdzie? Powieść „Christine” z 1983 roku, wspomniana w powieściach „Bastion” i „To”.
Czym jest? Nawiedzony, paranormalny, krwistoczerwony samochód marki Plymouth z 1958 roku, który najpewniej absorbuje dusze swoich właścicieli i obezwładnia ich umysły.
Kradnie duszę, zatruwa ją, formuje na własne potrzeby. Bywa zazdrosna, całkiem często. Potrafi się mścić nie tylko za swoją krzywdę, ale także za krzywdy swojego właściciela. Wie, jak pokonać rywalkę, gdy taka pojawi się na horyzoncie. W końcu ona może być w jego życiu tylko jedna. Samochód jak demon, samochód jak drapieżna kobieta, a ten samochód to Christine.BONUS:
HOTEL PANORAMA
Gdzie? Powieść „Lśnienie” z 1977 roku, wspomniany w „Misery” i „Doktorze Sen”.
Czym jest? Hotel Panorama. Baśniowe miejsce położone wysoko, w niedostępnych Górach Skalistych. Wymarzone, zimowe schronienie dla opiekuna budynku na sezon zimowy, gdy hotel usypia i czeka spokojnie na wiosnę. Prawie.
Problem? W murach Panoramy czai się całe zło, które przez lata roiło się pomiędzy jego korytarzami. Ożywają duchy samobójców, ofiary wypadków, czy gangsterskich porachunków. Nigdy nie wiadomo, czy akurat to w naszym pokoju nie pojawi się widmo topielicy sprzed lat.

Olga Kowalska z WielkiBuk.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz