Okiem na Horror

Okiem na Horror

niedziela, 10 maja 2015

Jak pokonać wilki? - Catherine Leblanc, Roland Garrigue. Cykl "Małe potworki" #12

Strach ma Wielkie Oczy /Jak pokonać wilki? - Catherine Leblanc, Roland Garrigue/


Pozostając w tematyce pokonywania dziecięcych potworów, postanowiłam zapoznać się z książką wydaną przez Wilgę. W serii Strachy na lachy pojawiły się ciekawe książki: Jak pokonać dinozaury?, Jak pokonać pająki?, Jak pokonać wilki? Jak pokonać duchy?, Jak pokonać wampiry?, Jak pokonać nocne stwory?, Jak pokonać czarownice? i Jak pokonać smoki?. W ręce trafiła mi część poświęcona wilkom, które to zyskały złą opinię po incydencie ze świnkami i pewną babcią. Myślałam, że będzie to lektura podobna do świetnej książki Amandy Noll Potrzebuję mojego potwora. I w pewnym sensie owszem, podobieństwa są oczywiste. Celem obu lektur jest pomaganie w pokonaniu dzieciom ich lęków. W serii Wilgi, dzieci dostają precyzyjne instrukcje, co mają zrobić by przegonić i przestraszyć wilki. Biedne zmykają w popłochu, gdy np. woła się mamę, grozi się im, że się je zje, albo opowiada się im historię Czerwonego Kapturka. I te rady są w porządku. Gorzej, gdy dochodzimy do stron z takimi propozycjami: powiedz wilkowi coś brzydkiego lub wyślij go do rodzeństwa, bo jest smaczniejsze. Trudno oczekiwać, że takie rady będą zachwycały.Zaproponowany sposób pokonywania potworów, może budzić więc wątpliwości. Czy należy bowiem wmawiać dzieciom, że wilki są naprawdę złe i trzeba je przeganiać? Może zamiast fundować im czarny PR, lepiej byłoby je oswoić, zaprzyjaźnić się z nimi - tak, jak to miało miejsce we wspominanej przez mnie już książce Amandy Noll? Tam strach również zamieniono w śmiech, Ignaś jednak nie krzywdził potworów.

Można założyć, że autorzy Jak pokonać wilki? poszli o krok dalej. Nie ulega wątpliwości, że na świecie żyją też źli ludzie (wilki), którzy bez powodu chętnie zrobią nam krzywdę. Takich osób nie należy "oswajać", tylko trzeba je przeganiać ze swojego życia. Nie stosować oczywiście żadnej "spychologii" na rodzeństwo i nie wzywać mamy na pomoc, ale rezygnować z relacji, bronić się przed ich obecnością. Może lekcja, którą serwuje ta lektura, pozwoli w przyszłości, dzięki wizualizacjom, pokonywać lęk przed np. bezdusznym szefem? Tylko skąd mieć pewność, że dziecko odbierze ten symboliczny przekaz? W tej materii mam pewne wątpliwości.

Całość dopełniona została ogromną ilością ilustracji, na których to wilki się boją, nie dzieci. Co nie zmienia faktu, że nadal pozostają straszne. Kreska i kolorystyka została dopasowana do tematu, obrazki nie są "śliczne", a wilki "słodkie". Kredowy papier i twarda oprawa powinny wytrzymać wielokrotne czytanie zwłaszcza, że okładka została "napowietrzona".

Śmiesznie sposoby na wilki, niektórym dorosłym mogą się wydawać infantylne. To jest jednak książka dla dzieci, nie dla nich, więc prostota jest jak najbardziej wskazana. Każdy sposób jest dobry, jeśli ma pomóc dziecku pokonać jego lęki. Rodzic nie powinien w te kwestie ingerować. Z drugiej strony, nie powinien także zostawiać malucha samego z lekturą – przynajmniej na początku, przy pierwszym czytaniu – trudno bowiem wymagać od dziecka, by myślało racjonalnie i po "dorosłemu" – może mu więc przyjść do głowy wprowadzanie opisanych metod w życie. A strzelanie z landrynek we wroga może przyprawić o ból głowy... Warto także tłumaczyć maluchowi, że wilki wcale nie są takie złe. Może sam zechce je oswoić, gdy już zrozumie, że wcale nie są groźne?

Podsumowując:
Wartości edukacyjne – niektóre z metod przełamywania lęków nie jest zbyt pedagogicznych          
Koszmarkowatość – wilki są naprawdę przerażające, trzeba się zastanowić, czy po lekturze nie zacznie się ich bać, jeśli dziecko nie bało się ich do tej pory
Estetyka –  na dużych, wyraźnych ilustracjach wilki są straszne (ale to one się boją), a dzieci karykaturalne; jakość wydania za to pierwsza klasa
Pomysłowość – agresywna spychologia vs wilki, to coś całkiem nowego
Dostosowanie treści do wieku – 5-7 lat to odpowiedni moment na zmagania ze złym wilkiem tak słowem, jak i obrazem

Autor: Catherine Leblanc, Roland Garrigue
Tytuł: Jak pokonać wilki?
Tytuł oryginalny: Comment ratatiner les loups?
Wydawnictwo: Wilga
Seria: Strachy na lachy
Rok wydania: 2014
Okładka: twarda
Ilość stron: 26
Cena z okładki: 24,90 zł

Alicya Oss

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz