Okiem na Horror

Okiem na Horror

środa, 9 marca 2016

Plagiat - Maurycy Nowakowski


Plagiat - Maurycy Nowakowski


Maurycy Nowakowski to urodzony we Wrocławiu pisarz i dziennikarz. Specjalizuje się głównie w publikacjach muzycznych, jest autorem biografii Steve`a Hacketta, Phila Collinsa, Petera Gabriela i zespołu Genesis. W 2013 roku opublikował swój powieściowy debiut “Okrągły przekręt”, opowiadający o korupcji w polskiej piłce. Niedawno nakładem chorzowskiego wydawnictwa Videograf ukazała się najnowsza powieść Maurycego Nowakowskiego. “Plagiat” jest kryminałem z akcją osadzoną we Wrocławiu, rodzinnym mieście pisarza.

W czasie kulturalnej manifestacji na wrocławskim rynku wybuchają zamieszki. Wmieszana w tłum bojówka narodowców atakuje maszerujących ulicą studentów. W trakcie rozruchów ginie dwójka studentów, aktywnie zaangażowanych w propagowanie i organizację marszu. Dla policji jest wszystko jasne - za śmierć odpowiadają członkowie organizacji Serca Biało-Czerwone. Dziennikarz Marcin Faron, pracujący w tygodniku kulturalnym “Korespondent” nie wierzy w taki obraz sytuacji. Rozpoczyna dziennikarskie śledztwo, które wkrótce przybiera nieoczekiwany obrót. I kolejne ofiary, bo gdy ginie współpracowniczka zabitych studentów, dziennikarz nie ma już wątpliwości, że obydwie sprawy są ze sobą powiązane.


“Plagiat” to dobrze napisany wielowątkowy kryminał, trzymający w napięciu i nieprzewidywalny. Powieść w interesujący sposób ukazuje środowisko akademickie. Walka o władze, tytuły, chora ambicja, bezkompromisowość w dążeniu do celu za wszelką cenę - to wszystko występuje w książce Nowakowskiego. A jeśli dodatkowo w grę wchodzą duże pieniądze, wielu nie cofnie się przed niczym. Podobnie jest z politykami, którzy by osiągnąć zamierzone cele często wyzbywają się hamulców moralnych. Obydwie grupy społeczne mają duże znaczenie w “Plagiacie”. Jeśli dodać do tego dociekliwego dziennikarza, nieradzącą sobie z problemem policję i skrajnie prawicową bojówkę, otrzymujemy wybuchową mieszankę, niezły kocioł, z którego Maurycy Nowakowski wyczarował wciągającą, ciekawą historię.

W powieści bardzo dobrze widać muzyczną pasję autora. Bohaterowie piszą monografię światowego rocka, przewijają się takie zespoły jak Led Zeppelin, Metallica, Iron Maiden, Coma, Pink Floyd, Tool, Dream Theater, Riverside, którego biografię pisze teraz autor. Muzyka w życiu Nowakowskiego, jak i stworzonych przez niego bohaterów odgrywa dużą rolę, jest ważną składową ich codzienności, często ucieczką od problemów, niekiedy jednak może z pasji przerodzić się w coś więcej, a nawet zabić...

“Plagiat” ostatnimi czasy wywołał spore zainteresowanie. Powieść została nominowana do Nagrody WARTO 2016, która zostanie przyznana 17 marca (głosować można do 15 marca do godziny 12) i Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej. Obok Maurycego Nowakowskiego nominowani są m.in. Katarzyna Bonda, Marek Stelar, Mariusz Czubaj i Ryszard Ćwirlej. Czy to przypadek, że autor znalazł się w tak zaszczytnym gronie? Po przeczytaniu “Plagiatu” wiem, że nominacje są zasłużone. Nowakowski napisał świetny kryminał, który przypadnie do gustu wszystkim fanom gatunku. I to niezależnie czy jesteście z Wrocławia, czy nie. Polecam!

Artur Kuchta


Autor: Maurycy Nowakowski
Tytuł: Plagiat
Wydawnictwo Videograf
Liczba stron: 400
Rok wydania: 2016
Oprawa miękka
ISBN: 978-83-7835-433-8


1 komentarz:

  1. Fajny artykuł ale pobierz sobie program antyplagiatowy ze strony www.antyplagiat.net bo widziałem że ktoś kopiuje twoje teksty

    OdpowiedzUsuń