niedziela, 28 grudnia 2014

Książki, które pozostają w pamięci. Przegląd 2014

W Polsce wydaje się około 25 tysięcy tytułów rocznie. Takie ilości podaje instytutksiazki.pl. Wprawdzie są to dane z 2012 roku, jednak  podejrzewam, że niewiele się zmieniło w roku 2014. 
Do największych wydawnictw, pod względem ilości wypuszczonych tytułów należą : Albatros, Czarne, Muza, Prószyński, Rebis i Zysk.
I teraz pomyślmy, ile książek kupiliśmy, przeczytaliśmy wciągu roku?
Jak podaje GUS, statystyczny Polak, na literaturę wydaje rocznie – ok. 19 zł. Czyta zaś 0,5 książki rocznie. Wynik wyłamujący nadgarstki.

Wracam do książek wydanych w 2014 roku. Jak z takiej olbrzymiej liczby wydanych tytułów, wybrać powiedzmy tych kilka najlepszych?
Jest pewien sposób. Bardzo prosty.
Po pierwsze, nie ma co patrzeć, na wszelkie rankingi, których pojawia się z końcem roku coraz więcej. Każdy ranking to subiektywny wynik czyichś upodobań, wspomnień i sympatii dla autora, stylu, klimatu, czy danego rodzaju literatury.

Więc jak wybrać te najlepsze? 


Wystarczy zerknąć we własne wnętrze i tytuły same pojawią się przed oczami. Bo największą zaletą czy wartością przeczytanej książki, jest to, że pozostaje w naszej pamięci, na długo po jej przeczytaniu, na bardzo długo.


Poniżej kilka książek, które właśnie w mojej pamięci pozostały, z którymi mam wspaniałe, nie tylko czytelnicze, wspomnienia. Są to książki przeczytane w tym roku, nie wydane!

(Nie będę zamieszczał powieści grozy, czy horrorów wydanych w 2014 roku. Ranking tych najlepszych  znajdziecie TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz