Okiem na Horror

Okiem na Horror

piątek, 29 stycznia 2016

Ludwig Thor - Opętanie

„Całe życie pisałem pod różnymi pseudonimami" tak właśnie mówi o sobie Jerzy Kowalczyk-autor "Opętania".
Ludwig Thor to pseudonim znanego lubelskiego dziennikarza kryminalnego. W swojej karierze zawodowej miał do czynienia z niejednym dużym śledztwem. Od kilku lat pełni funkcje redaktorskie.
Opętanie to pierwsza książka tego autora.

Małą miejscowością wstrząsa samobójstwo powszechnie lubianego księdza. Tę tragedię poprzedza ciąg dziwnych zdarzeń, które miejscowi ludzie przypisują uwolnieniu złych mocy. Miejscowy proboszcz, na prośbę starszych parafianek, odprawia nawet egzorcyzmy. Ale mroczna atmosfera gęstnieje. Wkrótce po śmierci kapłana, w niewyjaśnionych okolicznościach, znika bibliotekarka. W wir tych wydarzeń trafia podinspektor Michał Lorenc, policjant z Warszawy, który na prowincji chciał odnaleźć spokój po utracie żony. Przyjdzie mu rozwiązać nie lada zagadkę kryminalną.


Akcja książki rozgrywa się w prowincjonalnym Gorzkowie. Nie jest to jednak typowa, mała miejscowość, w której spotkamy miła starszą panią czy poznamy pomocnego sąsiada.
Większość mieszkańców to zgorzkniali ludzie pełni niespełnionych ambicji.
Przedstawiciele okolicznej władzy są pozbawieni skrupułów, a prawie każdy z nich jest uwikłany w jakiś podejrzany interes.
I to właśnie Gorzkowo jako swoje miejsce na ziemi wybiera podinspektor Michał Lorenc.
Przed nim wyjątkowo trudne i wielowątkowe śledztwo, a na dodatek okazuje się, że komuś bardzo zależy na tym, by zniknął z tego świata.
Lorenc to idealny kandydat na bohatera powieści. Jest mężczyzną po tragicznych przejściach w związku ze śmiercią żony, który musi na nowo układać swoje życie z dala od przyjaciół i ukochanych córek.
Jego trudny i wybuchowy sposób bycia  przysparza mu sporo kłopotów.Na dodatek podczas pracy Lorenc nie zawsze postępuje zgodnie z przepisami.
Akcja książki wciąż trzyma nas w napięciu. Ciągle coś się dzieje, jest mnóstwo zwrotów w śledztwie. Towarzyszą nam zbrodnie, egzorcyzmy  i senne zjawy.
Ale "Opętanie" to nie tylko mocny kryminał. To również rewelacyjny przekaz o tym, co dzieje się z ludźmi, których zaślepiła  żądza władzy. Ciemne interesy, odpowiednio obsadzone stanowiska i kolesiostwo na każdym kroku to przecież dobrze znany scenariusz wśród wysoko postawionych osób. Klimatu dopełniają spotkania w zaprzyjaźnionej  restauracji, gdzie mogą czuć się pewnie i bezpiecznie załatwiać wszelkie ciemne sprawy.


Szczerze polecam "Opętanie" fanom dobrego kryminału. W książce znajdziecie także elementy charakterystyczne dla thrillera czy powieści grozy, więc powinna spodobać się czytelnikom, którzy lubią połączenie tych gatunków.
Zapewniam, że ani jedna chwila z tą książką nie będzie zmarnowana.
Autor przeniesie  Was do małego Gorzkowa od pierwszych stron  i nie wypuści aż do ostatniej linijki.
Ludwig Thor już należy do moich tegorocznych faworytów.

Z przyjemnością wspomnę także o świetnej okładce, którą wykonał Darek Kocurek. Autora okładek do książek Stephena Kinga i Stefana Dardy nie trzeba przedstawiać. Pomimo, że jest to pierwszy tytuł wydawnictwa Czarny Pies, to książka jest wyprodukowana profesjonalnie i dobrze, choć zaskoczeniem mogą być reklamy firm na ostatnich stronach.


Beata Sokołowska


Wydawnictwo:Czarny Pies

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz