Okiem na Horror

Okiem na Horror

niedziela, 3 kwietnia 2016

Spowiedź - Tomasz Mackiewicz.

Spowiedź – Tomasz Mackiewicz


Do redakcji jednego z warszawskich wydawnictw trafia kilkunastostronicowy fragment powieści. Autorka opowiada w nim o znalezionych w Ogrodach (miejscowość pod Warszawą) zwłokach dwojga osób. Policja szybko zamyka śledztwo, jednak jego ustalenia nie zadowalają autorki szkicu. Zaintrygowana tekstem redaktor Olga Wagner postanawia na własną rękęrozwiązać zagadkę, zwłaszcza że ze sprawą powiązane jest podejrzane samobójstwo młodej kobiety. Jej śledztwo przyniesie nieoczekiwane rezultaty, które mogą wstrząsnąć sennym miasteczkiem.

„Spowiedź” to debiutancka powieść Tomasza Mackiewicza, który do tej pory zajmował się przede wszystkim tekstami naukowymi. Z literackim debiutem poradził sobie bardzo dobrze, tworząc interesujący portret podwarszawskiej społeczności i tajemnic, dla ochrony których warto popełnić zbrodnie.

Wizja małomiasteczkowego społeczeństwa, jest prawdopodobnie jednym z największych atutów powieści Mackiewicza. Duszna atmosfera miejsca, w którym każdy zna każdego, pełnego skrzętnie skrywanych sekretów od samego początku osacza bohaterów powieści. Nieufność wobec obcych mieszających się w sprawy, które powinny na zawsze pozostać wewnętrzną sprawą mieszkańców Ogrodów, stanowi główną barierę w odkryciu sprawców zbrodni i przeniknięciu jej motywów.

Autorowi „Spowiedzi” udało się stworzyć intrygującą, wielowarstwową zagadkę, której rozwiązanie wcale nie jest
takie proste. Mackiewicz umiejętnie myli tropy, stopniowo dozując informację naprowadzające bohaterów, a wraz nimi czytelników, na trop sprawców zbrodni, której źródła sięgają czasów drugiej wojny światowej. Niejako przy okazji autor pokazuje też życie społeczności Ogrodów drugiej połowy dwudziestego wieku uwikłanej w dziedzictwo drugiej wojny światowej oraz Polski Ludowej. Mackiewicz przekonująco pokazuje obraz tamtych czasów, bez uproszczeń, schematów i niepotrzebnych ocen. Dzięki temu tworzy wiarygodną intrygę osadzoną w realiach, w których czytelnik może się odnaleźć.

Dobrze wypadają też główni bohaterowie powieści, z których część jest co prawda dość stereotypowych, jednak dają się lubić,cosprawia, że ich losy mogą zainteresować czytelników. Głowna bohaterka, Olga Wagner, to introwertyczna redaktor z pasją do wszelakich zagadek. W śledztwie pomaga jej inspektor Walczak,prawie emerytowany policjant, który musi zmagać się ze swoim zdrowiem i młodymi pragnącymi zająć jego miejsce. Trójkę „śledczych” uzupełnia, najmniej zresztą ciekawa i przekonująca postać: dziennikarz rodem z tabloidów. Każda z tych postaci wydaje się uzupełniać braki pozostałych, a także cechuje je dążenie do odkrycia prawdziwych sprawców.Czasem relacje pomiędzy bohaterami wydają się trochę naciągane (zwłaszcza pomiędzy Olgą i drapieżnym dziennikarzem), jednak ich interakcje, wzbogacone od czasu do czasu subtelną dawką humoru, potrafią bawić.

„Spowiedź” to klasyczny kryminał, w którym rozwiązanie zagadki, bardziej zależy od umysłu „śledczych” niż technicznych zdobyczy współczesnej kryminalistyki. Z tego względu powieść ta przypadnie do gustu wielbicielom przygód Sherlocka Holmesa czy HerculesaPoirota. Klasyczny styl snucia opowieści i współczesne bliskie czytelnikowi realia, dają całkiem ciekawe połączenie.

Debiut Tomasza Mackiewicza to udana, wciągająca powieść, w którą łatwo wsiąknąć. „Spowiedź” dzięki stworzonemu przez autora klimatowi oraz ciekawej kryminalnej zagadce potrafi zapewnić solidną porcję rozrywki. Dobry debiut zaliczony, pozostaje czekać na kolejną powieść autora
 Wojciech Lewandowski


Autor: Tomasz Mackiewicz
Tytuł: Spowiedź
Wydawnictwo:Videograf
Liczba stron: 272
Rok wydania: 2015
Oprawa miękka
ISBN: 978-83-7835-431-4


1 komentarz:

  1. Lubię zagadki, a nazwisko tego pana zobowiązuje :D muszę się rozejrzeć!

    OdpowiedzUsuń