Okiem na Horror

Okiem na Horror

czwartek, 23 czerwca 2016

Tatiana Jachyra - Teatr wskrzeszonych.

                    GDY ZŁO WKRACZA DO AKCJI…


Prokurator okręgowy Michał Gabryjelski przejmuje śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, który pozostawia na cmentarzach ciała młodych kobiet, ubranych w suknie ślubne. Czując, że dochodzenie wymyka mu się z rąk, za namową znajomego, decyduje się na powołanie biegłego psychologa, profilera Wiktora Franka. Liczy, że znajomość ludzkiej psychiki, którą posiada mężczyzna i jego wyjątkowa empatia pomogą trafić na ślad mordercy.

Kto by się spodziewał, że młoda pani fotograf, której zdjęcia można zobaczyć na pierwszych stronach gazet napisze taką świetną książkę? Tatiana Jachyra  pokazała, że  nie boi się tematów tabu i kontrowersyjnych połączeń literackich. Mogłoby się wydawać, że to kolejny thriller ze standardowym scenariuszem. Mamy seryjnego mordercę, policyjne śledztwo i próby zagłębienia się w psychikę zabójcy.
Jednak autorka „Teatrem wskrzeszonych” bardzo wysoko postawiła poprzeczkę swoim kolegom i koleżankom po fachu. Pomimo mocno zarysowanego wątku psychologicznego, książkę w wielu momentach można podciągnąć pod horror. Będzie to gratka dla wielbicieli połączenia tych dwóch gatunków literackich.

Powieść ta jest bardzo zmysłowa, mroczna i ma w sobie mnóstwo tajemniczości. Jest też bardzo nasycona psychologicznie. Tatiana Jachyra brutalnie pokazuje nam świat, w którym rządzi zbrodnia. Odurza nas nim i sprawia, że nie raz  bierzemy głęboki oddech podczas czytania. Książka jest odważna, a chwilami wstrząsająca i ostra. ‘Teatr wskrzeszonych” to także gorzka historia o zdradliwej kondycji umysłu, która potrafi doprowadzić do zbrodni i obłędu.

Podsumowując posłużę  się słowami pisarza Piotra Adamczyka  „Hitem będzie film, którego scenariusz zostanie napisany na podstawie tej książki” W pełni zgadzam się ta opinią. Śmiało mogę napisać, że mamy do czynienia z naprawdę dużym talentem literackim, a co za tym idzie, ze  świetną pisarką.

Moja ocena 8/10
Beata Sokołowska

"Teatr wskrzeszonych"
Wydawnictwo:Replika 2016


                            

1 komentarz: