Okiem na Horror

Okiem na Horror

sobota, 6 czerwca 2015

Świat WOLSUNGa. Magiczny steampunk od Van Der Booka.

Świat mechów, machin parowych, eugeników, tajemnych bractw, szalonych naukowców czy przedziwnych, mechanicznych wynalazków jest domeną steampunka, nurtu w literaturze bardzo popularnego, który właśnie swoją popularność z pewnością zawdzięcza: Wiliamowi Gibsonowi,  Markowi Hedderowi czy Scottowi Westerfeldowi. To właśnie „Maszyna różnicowa”, seria o przygodach Burtona i Swinburnea, czy cykl „Lewiatan”, w pewien sposób określiły porządek w świecie steampunka. Jednak jeżeli dołożymy do tego: gnomy, ogry, niziołki i cała masę magicznych artefaktów, a wręcz panoszącą się na porządku dziennym magię, otrzymujemy zupełnie nowy, rozbudowany i bogatszy Świat. Takim światem z pewnością jest WOLSUNG.

„Wyjątkowy świat fantasy, w którym trwa Magiczna Rewolucja Przemysłowa.
 Niebo pełne jest statków powietrznych, a ulicami mkną pojazdy napędzane mocą pary. Dystyngowane damy i stylowi dżentelmeni spędzają czas na dyskusjach o nowinkach technomagicznych, życiu towarzyskim i polityce. […] Żelazne smoki sieją postrach, a golemy SA powszechnym widokiem zarówno w wojsku, jak i pośród pałacowej służby”
/z opisu antologii/


Dzięki Van Der Bookowi, możemy zanurzyć się w ten magiczno techniczny świat i wraz z bohaterami przemierzać jego wszelkie zakamarki. W pierwszym tomie antologii znajdziemy trzynaście opowiadań, autorów , którzy mogą być już znani czytelnikowi, ogólnie mówiąc z literatury fantastycznej, jak i zupełnych debiutantów. Z pewnością uwagę zwracają takie nazwiska jak : Zack, Majka, Studniarek i Piskorski. Na ponad trzystu stronach tomu pierwszego ( drugi już jest zapowiedziany), znajdziemy elementy typowe dla świata gry fabularnej Wolsung: Magia Wieku Pary.

Obowiązkowo muszę napisać tutaj o wydaniu. Van Der Book odwalił kawał solidnej roboty. Książka wydana jest bardzo ładnie, ze świetną grafiką Mateusza Bielskiego (aż prosi się o wydanie w twardej oprawie). Dodatkowo w środku każde opowiadanie zdobi oddzielna grafika.  Jak to mówią, książka dobrze leży w ręku. 

Gdy zabrałem się do czytania pierwszego opowiadania byłem cholernie zaskoczony. Od razu wytłumaczyć się muszę, że świat gry fabularnej, jest mi kompletnie nieznany, swoje doświadczenie z literaturą steampunklową mogę zawrzeć pomiędzy Gibsonem a Hodderem.
Tutaj w rewelacyjnym opowiadaniu Krzysztofa Piskorskiego, na dzień dobry, w pędzącym pociągu mamy przy okazji małą apokalipsę ożywieńców.  Ok. Dalej jest jeszcze mocniej. W następnych opowiadaniach dochodzi magia, artefakty, nacje znane z typowych powieści fantasy. Na początku jakoś nie mogłem tego wkleić sobie w typowego steampunka. Ale kurczę! Kto powiedział, że to będzie klasyczna historia z czasów angielskiej rewolucji przemysłowej? Także gdy porzuciłem dotychczas znaną mi wizję stampunkowego świata, mogłem poddać się wszelkim nowościom, a jest ich dużo.

„Wolsung. Antologia. Tom 1.” To świetne, przebojowe opowieści, często z pogranicza typowej przygodówki czy powieści detektywistycznej. Ciężko znaleźć tam opowiadanie słabe, wszystkie trzymają równy poziom. Oczywiście każdy czytelnik może typować swoje ulubione historie. Dla mnie z pewnością należą do nich:
 K.Piskorski „ Archibald Compton i zaginione miasto Enali-La”,
M. Rusnak „Krag De Berville`a” 
S. Zack „Barona Nuchternkopfa tryumf potrójny”.
M. Guzek "Czarne jaskółki"
Z pełną odpowiedzialnością unikam tutaj opisywania moich ulubionych historii, jak i reszty opowiadań. Należy powiedzieć szczerze, że naprawdę wszystkie opowiadania są dobre i  należałoby wymienić tutaj wszystkich autorów. Książka z pewnością, będzie jedną z ciekawszych polskich premier tego roku. Dlatego też z niecierpliwością oczekuję tomu drugiego, który  zapowiada się równie smakowicie. A Wam polecam.

WOLSUNG. Antologia. Tom  1
Wydawnictwo VAN DER BOOK 2015

w zbiorze: 
K.Piskorski „ Archibald Compton i zaginione miasto Enali-La”
I. Myszkiewicz "Królowa Atlantydy"
P. Majka "Ostatnia praca Perfoklesa Durronta"
M. Bielski "Collosus"
M. Studniarek "Jeździec wiwern"
K. Woźniczak " Przebudzenie"
M. Rusnak „Krag De Berville`a”
A. Wołosiak-Tomaszewska "Dziennik doktora Augusty"
S. Zack „Barona Nuchternkopfa tryumf potrójny”
S. Finklińska  "Tajemnica Kwadratu Hamiltońskiego"
H. Sosnowski "Głód"
Z. Szatkowski "Dobre zakończenie"
M. Guzek "Czarne jaskółki"Brak komentarzy:

Prześlij komentarz