Okiem na Horror

Okiem na Horror

poniedziałek, 23 listopada 2015

Wszyscy jesteśmy kłamcami. B. Minier, Paskudna historia.


Paskudna historia

"Wszyscy jesteśmy kłamcami......"

To moje kolejne spotkanie z twórczością Bernarda Miniera.
I kolejny raz udowodnił, że jest świetnym pisarzem.
W wielkim stylu powrócił z fantastycznym thrillerem o osaczeniu i manipulacji.
Przeczytanie książki zajęło mi weekend i w tym czasie całkowicie zawładnęła moimi myślami.
Czytając kryminały lub thrillery oczekuję klimatu, napięcia i świetnej fabuły. Wszystko to znalazłam w "Paskudnej historii".
Na jednej z wysp archipelagu San Juan, gdzie przez większą część roku pada deszcz, i gdzie trudno coś ukryć, bo wszyscy się znają, dochodzi do makabrycznego morderstwa. W pewien ponury, sztormowy wieczór na ustronnej plaży znalezione zostają zwłoki szesnastolatki, zamordowanej w bestialski sposób. Kto i dlaczego zgotował tej dziewczynie taki los? Rusza policyjne śledztwo...

"Orka drapieżna jest najbardziej okrutnym ze ssaków, ale człowiek wędrowny to najbardziej okrutny ssak na całym świecie"

Akcja książki rozgrywa się na wyspie-uwielbiam ten klimat. Mieszkańcy miasteczka tworzą intrygująca i niebezpieczną mieszankę osobowości.

Minier położył duży nacisk na ukazanie problemu ujawniania danych osobowych.
W świecie facebooka, twittera i telefonów komórkowych wcale nie jest trudno nas szpiegować. Jak bardzo media społecznościowe zawładnęły naszym życiem możemy przekonać się po przeczytaniu tej pozycji. Książka zaczyna się niepozornie. Autor krótko wprowadza nas w środowisko mieszkańców wyspy. Na sam fakt morderstwa również nie poświęcił dużo uwagi. Natomiast śledztwo, jego kierunki i zwroty są kwintesencją tej książki.
Za każdym razem, gdy już myślałam, że znam rozwiązanie, kolejne zdarzenie zmieniało całą akcję. I na samym końcu, gdy już jestem pewna, że znam imię mordercy Minier pokazuje jak bardzo się mylę....
Przyznaję, że już dawno nie miałam w rękach tak intrygującej książki.

"Paskudna historia" zostanie na długo w Waszej pamięci.
 P.S.Bernard Minier jest laureatem wielu konkursów na opowiadania, a za poprzednia książkę "Nie gaś światła" otrzymał nagrodę Prix Polar- najlepszy kryminał 2011 we Francji.
Był również gościem na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, Warszawie i Gdańsku organizowanych przez wydawnictwo Rebis.

 Beata Sokołowska

 

Bernard Minier

"Paskudna historia"

Rebis 2015

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz