Okiem na Horror

Okiem na Horror

poniedziałek, 14 listopada 2016

Graham Masterton - Niemy strach

Istnieją autorzy, których podziwiamy i namiętnie od lat czytamy. Cieszy, gdy wydają nowe książki, choć czasem boimy się, że możemy zawieść się kolejnym tytułem. Na szczęście takich negatywnych odczuć nie miałam po lekturze Niemego Strachu Grahama Mastertona, który okazał się być kolejną, bardzo dobrą książką tego autora.
Mistrz grozy nie zawodzi i choć Niemy Strach nie jest pozycją nową*, to zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Masterton jak zwykle zaskakuje pomysłowością i nietuzinkowością tematu. W Niemym Strachu konfrontuje czytelnika z chorobą, okrucieństwem, patologiami, chęcią dominacji, a także z nadprzyrodzonymi mocami.
Bohaterką książki jest Holly Summers, która jeszcze jako dziecko z powodu choroby straciła słuch. Z czasem nauczyła się żyć w ciszy, a ostatecznie posiadła niezwykłą umiejętność czytania z ruchu warg. Tę zdolność wykorzystuje pomagając policji namierzać groźnych przestępców poprzez „czytanie” ich rozmów.  Holly to bardzo dobra obserwatorka, więc jej umiejętności okazują się być także bezcenne w pracy przy maltretowanych dzieciach.
Jeden dzień wystarczył, by kobieta przestała wierzyć w swój zmysł. Musiała patrzeć na potwornie zmasakrowane ciało dziecka, z którego własny ojciec chciał wygnać Indiański odpowiednik diabła. Chłopiec przeżył, jednak jego oprawca nadal twierdzi, że chciał mu tylko pomóc w przegnaniu demona. Do tego obwinia Holly za sytuację prawną w jakiej się znalazł i rzuca na nią przekleństwo Kruka, które według indiańskich legend ma ją stopniowo pozbawiać szczęścia. Kobieta początkowo sceptycznie podchodzi do owego złorzeczenia, jednak gdy z dnia na dzień jej życie prywatne i zawodowe zaczyna się walić, Holly nabiera pewności, że stała się ofiarą klątwy kruka.

Masterton w Niemym Strachu konfrontuje czytelnika z trudnymi tematami takimi jak molestowanie, maltretowanie, pedofilia, gwałty, morderstwa, czy samobójstwa. W książce tej ofiarami makabrycznych zajść najczęściej są dzieci, a autor nie łagodzi obrazu ich krzywd. To chyba te fragmenty czynią z tej książki prawdziwy horror, a kolejne jej elementy tylko to odczucia potęgują.
Niemy Strach to połączenie dramatu, thrilleru oraz grozy, w którym akcja toczy się błyskawicznie i nie pozwala tym samym czytelnikowi na oswojenie się z poszczególnymi opisami, ale brnie dalej i głębiej. Masterton porusza kilka tematów i wątków, które zgrabnie się ze sobą przeplatają, by ostatecznie połączyć się w zaskakującym finale. Niemy Strach wciąga od samego początku nie pozostawiając miejsca na nudę i sceny niepotrzebne. Autor prowadzi czytelnika bo mylących tropach, w których miesza: strach, okrucieństwo, perwersje oraz nadprzyrodzone historie, które wydobywa z legend, wierzeń i mitów.
Niemy strach Grahama Mastertona to książka stosunkowo krótka, ale mocna i zapadająca w pamięci. Jest to opowieść mroczna, ciężka, dotykająca ważnych tematów i posiadająca tak zwane drugie dno.


* Książka została w Polsce wydana przez wydawnictwo Albatros pod nazwą Koszmar, a następnie wznowiony przez wydawnictwo Replika jako Niemy Strach. W październiku 2016 roku wydawnictwo ponownie wydało ten tytuł w nowej szacie graficznej.


Magdalena Wardęcka

Graham Masterton
Niemy strach
Replika 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz